Wycinka drzew na ulicy Jagiełły i Czarnieckiego. Czy jest konieczna? Niestety TAK.

Zadzwoniła do nas zaniepokojona mieszkanka jednego z bloków przy ulicy Jagiełły. Zaniepokojona ogłoszeniem, które pojawiło się na klatkach kilku bloków o planowanej wycince drzew i krzewów wokół bloków. Postanowiliśmy sprawdzić co się dzieje i…
Trafiliśmy na sprawę związaną z ochrona przeciwpożarową, która ciągnie się już od 2013 roku!
Wtedy Powiatowa Straż Pożarna kontrolowała część budynków Spółdzielni. Kontrola dotyczyła bloków Jagiełły 7, Jagiełły 7A, Jagiełły 7B, Jagiełły 7C, Czarnieckiego 55, 21 Stycznia 24, 21 Stycznia 28, Stępowskiego 21 i Stępowskiego 13 w Ostródzie. Dla każdego z tych budynków miała zostać wytyczona droga pożarowa o szerokości co najmniej 4m, przebiegająca wzdłuż dłuższego boku budynku (od strony klatek schodowych), na całej ich długości.
Spółdzielnia jednak uznała, że budowa takiej drogi będzie zbyt kosztowna i postanowiła starać się o tzw. rozwiązania zamienne oraz zakupiła i przekazała Powiatowej Straży Pożarnej w Ostródzie skokochron. Teraz nie musi już doprowadzać drogi przeciwpożarowej, za to wokół budynków trzeba zostawić wolny pas szerokości 4 metrów pozbawionego stałych elementów infrastruktury (płotków, drzew, krzewów) uniemożliwiających rozstawienie skokochronu w celu ewakuacji z najwyższych kondygnacji budynków.
Wyszło taniej, ale …. wokół bloków będzie teraz „łyso”.
Trzeba przyznać, że SM „Jedność” starała się zapobiec wycince drzew. Zainwestowała w wyposażenie lokali na najwyższych kondygnacjach w autonomiczne czujniki dymu, montaż w zejściach do piwnic drzwi o odporności ogniowej EI30, montaże w budynkach przeciwpożarowych wyłączników prądu. Wnioskowała też Wojewódzkiego Komendanta Straży Pożarnej o zmianę wcześniej wydanego postanowienia.
Nadaremnie.
Miejsce na skokochron musi być, a tym samym zieleń idzie pod topór.
Zainteresowane osoby odsyłamy na stronę SM „Jedność”, gdzie możecie zapoznać się z dokumentami całej sprawy: http://www.jednosc-ostroda.pl/