STARE UMIERA, RODZI SIĘ NOWE

Las jest pełen metafor i mądrości zbieranych przez miliony lat. Warto z nich czerpać pełnymi garściami. Szukać inspiracji i analogii. Wystarczy, że otworzymy serca i umysły, a zrozumiemy, że jesteśmy częścią tego świata.

Kiedy odchodzi stare, daje przestrzeń dla nowego. Nasiona drzew latami czekają w wilgotnej ziemi na ciepły promień słońca i krople wody. Stare drzewo upada pod naporem sił przyrody. Odchodzi i tworzy przestrzeń do rozwoju dla młodych roślin. Jego pień pozostawiony w spokoju rozkłada się, stając się pożywieniem i domem dla owadów, grzybów, bakterii. Oddaje to, co samo kiedyś otrzymało. Cykl życia się zamyka i zaczyna od nowa.

W Nadleśnictwie Stare Jabłonki mamy wyjątkowo stare fragmenty lasu, które fachowcy nazywają ekosystemami referencyjnymi. Nasz niezawodny leśny przewodnik Łukasz Paprocki oprowadził nas po najstarszym z nich. Od 278 lat ten fragment lasu nie został tknięty ludzką ręką. Więcej informacji na ten temat wraz z mapkami, wykazami i innymi danymi znajdziecie na stronach Nadleśnictwa Stare Jabłonki. Warto sprawdzić 😀

https://stare-jablonki.olsztyn.lasy.gov.pl/ekosystemy-referencyjne?fbclid=IwAR3suyVpqoXMx6olWEmQL-WPA_vjNk_jmoT6g_uGGVWQQhbEczNgx9R8FME#.XyMXCogzZPZ

UWAGA!!! KONKURS! Oglądajcie do końca 🙂

#PROO 3: Materiały Telewizji RzeczJasna powstają dzięki finansowaniu z Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego- ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

MUZYKA:
It will be ok by LiQWYD https://soundcloud.com/liqwyd
Creative Commons — Attribution 3.0 Unported — CC BY 3.0
Free Download / Stream: https://bit.ly/it-will-be-ok
Music promoted by Audio Library https://youtu.be/aK8x9Qsx8y8
––––––––––––––––––––––––––––––