RzeczJasna TV

Internetowa Telewizja Społeczna

Video

Projekt Drogowskazy cz 3: Uzależnienie behawioralne. Komunikatory i ekran.

Internet dla wielu dzieci i nastolatków bywa sposobem na ucieczkę od bolesnych doświadczeń czy problematycznych sytuacji. Młodzi ludzie zamiast spać, spędzają czas w Internecie. Unikają kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, by uciec w wygodny wirtualny świat online, który sobie stworzyli i ukształtowali. Internet, komunikatory, ekran mogą uzależniać podobnie jak narkotyki i alkohol. W Internecie młodzi ludzie komunikują się z przyjaciółmi za pomocą wiadomości zamiast rozwijać bezpośrednie relacje, co może wpłynąć na ich sposób odnoszenia się do rówieśników. Prowadzone w sieci życie towarzyskie upośledza pod względem emocjonalnym i utrudnia komunikowanie się w prawdziwym świecie.

Film jest zestawem pytań zebranych wśród młodych ludzi, z którymi pracuje licencjonowany terapeuta uzależnień, psycholog Marcin Milkowski występujący na nagraniu oraz jego odpowiedzi na zadawane pytania. Scenariusz zawiera propozycje ćwiczeń, które mogą być dowolnie wykorzystywane w zależności od potrzeb, możliwości i predyspozycji zarówno nauczyciela jak i grupy.

Oddajemy w Wasze ręce materiały szkoleniowe z zakresu profilaktyki uzależnień. DROGOWSKAZY to autorski projekt Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna, który powstał we współpracy z profesjonalnymi terapeutami uzależnień i psychologami – Marcinem Milkowskim i Martą Kuzyk.
Projekt dotyczy przeciwdziałania uzależnieniom i wyposażenia młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej w kompetencje, które pomogą zabezpieczyć ich przyszłość przed szkodliwymi skutkami zażywania substancji psychoaktywnych oraz zachowaniami ryzykownymi sprzyjającymi takim uzależnieniom. Wszystkie filmy i scenariusze zajęć: www.telewizjarzeczjasna.pl/drogowskazy/