fbpx

RzeczJasna TV

Internetowa Telewizja Społeczna

Ostróda

Tajemnice doliny rzeki Gizeli.

Zapraszamy Was w magiczną podróż, wzdłuż doliny rzeki Gizeli.
Od jej źródeł w Glaznotach, gdzie zobaczycie Kordegardę Glaznocką, Gliptotekę i Krąg Wspólnoty Kultur do Zajączek, obok mitycznej stolicy Sasinów – Sassenpile. A dalej od starego ewangelickiego cmentarza w Zajączkach i kaplicy grobowej Kramerów do Doliny Miglais między Pietrzwałdem a Kaczyńcem, gdzie znajdziecie komorę grobową pradziejowego kurhanu z wczesnej epoki żelaza. To ślad po plemionach gockich i słowiańsko-wentyjskich. Potem w kierunku ujścia Gizeli do Drwęcy w Gierłoży . Czy wiecie, że to wielokulturowe stanowisko osadnicze? A zapomniany cmentarz w Gierłoży to też Sacrinti – dawny święty gaj Prusów.
To na tym magicznym szlaku powstać ma Ekomuzeum doliny rzeki Gizeli. Pomysłowi patronuje oczywiście znakomity przewodnik tej wyprawy dr Wiesław A. Skrobot wraz z gronem przyjaciół pięknego krajobrazu Wzgórz Dylewskich i naszej gminy.
Niech Was nie zwiedzie nazwa ekomuzeum, bo pochodzi od starogreckiego oikos, znaczącego tyle co lokalne/swojskie i – także starogreckiego – musaeum, czyli otwartego miejsca spotkań, edukacji i sprawowania kultu. Bo jak mówi Wiesław „nie tylko to co się błyszczy, co się świeci, co jest blichtrem ma znaczenie”. Więc zapraszamy, chodźcie z nami w podróż magiczną doliną Gizeli ….
W Gmina Ostróda.
——————————-

Podobają Ci się nasze filmy? Możesz nas wspierać na platformie Patronite http://www.patronite.pl/RzeczJasna
Za dotychczasowe wsparcie z całego serca dziękujemy ❤
Jesteśmy też na:
YOUTUBE http://www.youtube.com/simrzeczjasna
INSTAGRAM http://www.instagram.com/simrzeczjasna
tv@simrzeczjasna.pl
http://www.simrzeczjasna.pl