fbpx

RzeczJasna TV

Internetowa Telewizja Społeczna

Schronisko w Lubajnach wstrzymuje adopcje w grudniu. Zwierzę to nie prezent na święta.
Video

Schronisko w Lubajnach wstrzymuje adopcje w grudniu. Zwierzę to nie prezent na święta.

Zwierzę to nie prezent. Zwierzę to rodzina! Tak mówi Agnieszka Korbal-Bondarczuk z azylu Fundacji AFN Alarmowy Fundusz Nadziei w Ostródzie. Ta organizacja od kilkunastu już lat wstrzymuje adopcje swoich podopiecznych w grudniu. W tym okresie zwiększa się zainteresowanie zwierzętami w schroniskach i sklepach zoologicznych. Świąteczny okres sprzyja podejmowaniu decyzji podyktowanych emocjami. W odruchu często dobrych intencji osoby decydują się na zwierzaka ze schroniska pod choinkę nie wiedząc czy obdarowywana osoba ma możliwości i chęci by zajmować się zwierzakiem. Nie tylko po świętach, ale przez całe jego życie.
Zwierzęta są żywymi istotami, które czują i potrzebują opieki oraz satysfakcjonujących relacji. Jeżeli sprowadzone zostaną do roli prezentu, mogą skończyć jako nieudane podarunki. Jednak w przeciwieństwie do rzeczy potrafią odczuwać cierpienie psychiczne. Ból emocjonalny psa, który zostanie porzucony, można porównać do tego, co przeżywa porzucone 3-letnie dziecko. To ogromny stres.
Zwierzę to nie zabawka, nie może być zatem prezentem. W efekcie przedmiotowego podejścia do czworonogów można bowiem skazać je na cierpienie. Lepiej podarować małemu miłośnikowi futrzaków książkę edukacyjną o zwierzętach, niż ryzykować, że żywa istota znudzi mu się po tygodniu.
Bardzo ciekawą alternatywą jest decyzja o adopcji wirtualnej lub zabraniu dziecka na wydarzenia organizowane przez fundacje i schroniska. Mały odkrywca może w ten sposób nauczyć się odpowiedzialności, zanim pupil pojawi się w domu.
#zwierzetonieprezent #adopcjezwierzat #schronisko #azyldlazwierzat
—————————————————————————-
KOMENTUJCIE.
Tworzymy z Wami i dla Was❤️
Jesteśmy też na:
FACEBOOK www.facebook.com/simrzeczjasna
INSTAGRAM www.instagram.com/simrzeczjasna
Email: tv@simrzeczjasna.pl
www.simrzeczjasna.pl

Możecie też nas wspierać na serwisie Patronite www.patronite.pl/rzeczjasna
Za dotychczasowe wsparcie z całego serca dziękujemy ❤️