Laboratorium Historii. Błękitne i zielone przestrzenie Ostródy. Kajkowski Las Pamięci.

Kajkowski Las Pamięci. Kompleks cmentarny, jak go nazwał Wiesław A. Skrobot. Zaczyna się w „Parku Żołnierzy Radzieckich” przy ul. Jagiełły koło szpitala. Dalej idziemy Aleją Dębową w stronę jeziora Sajmino do lasku. Zaraz po prawej stronie widzimy stary cmenatrz, na którym chowano dawnych mieszkańców Kajkowa, a potem też mieszkańców Ostródy. Wprawny obserwator dostrzeże pozostałości nagrobków. Następnie mijamy kamienne słupy i znajdujemy się w miejscu, które powstało z incjatywy ówczesnej rady miasta w 1916 roku w hołdzie poległym w bitwie pod Tannenbergiem (1914). Aż dochodzimy do znanych nam dobrze schodów prowadzących na plażę.
Dobrze znacie te miejsca. Możliwe, że mijacie je codziennie. Mamy nadzieję, że po dzisiejszym materiale spojrzycie na nie zupełnie inaczej.
Mamy w naszym mieście pradziwe skarby – klejnoty przyrody, historii, pamięci. Dbajmy o nie. Dla tych co tu mieszkali. Dla nas, którzy żyjemy tu dziś. I dla przyszłych pokoleń.
_______________________________
Czy wiecie, że to już 3 sezon #LaboratoriumHistorii a 8 odcinek #BłękitneIZielonePrzestrzenieOstródy ? Historie i opowieści nigdy się nie kończą. O Ostródzie i okolicach, o historii i ludziach, o dziedzictwie, pamięci moglibyśmy rozprawiać bez końca. I zawsze wynajdziemy coś ciekawego.

To dzięki Tobie możemy zrobić jeszcze więcej. Zostań naszym Patronem – z całego serca Ci dziękujemy 💛
https://patronite.pl/RzeczJasna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *