fbpx

RzeczJasna TV

Internetowa Telewizja Społeczna

Video

Jak wyglądała praca na kolei w ŻABIM ROGU po 1945 roku? A co działo się w POCZEKALNI dworcowej?

Żabi Róg. Niewielka wieś w Północno – Wschodniej Polsce, Gmina Morąg. Po 1945 roku, jak w większości miejscowości na terenie byłych Prus Wschodnich, napływający mieszkańcy zaczynali życie od nowa w nowej, nieznanej krainie. Nie było łatwo. Najważniejsze instytucje w organizującej się na nowo społeczności to przede wszystkim te, które zapewniały komunikację i bezpieczeństwo oraz edukację. A zatem kolej oraz ochotnicza straż pożarna i szkoła.
O tym wszystkim opowiada Dawid Sawicki – mieszkaniec Żabiego Rogu i pasjonat lokalnej historii.
————————————————————————
Na wielokulturowy krajobraz Warmii i Mazur, składa się wiele skomplikowanych ludzkich historii, które dziś są już wspólnym dziedzictwem nas wszystkich. Nasz region, jeszcze do niedawna zwany „Ziemiami Odzyskanymi”, stanowi dziś integralną część Polski. Ale ludzie przybyli tu ponad 70 lat temu (i ci, którzy tu zostali), włożyli ogromny wysiłek i wykazali się niezwykłą determinacją. Zbudowali najnowszą historię tych terenów. Stworzyli społeczność.
🟨Pionierzy🟨
Czekajcie na kolejne odcinki! Odwiedź nas też na FB https://www.facebook.com/simrzeczjasna

———

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „ Niepodległa”.