RzeczJasna TV

Internetowa Telewizja Społeczna

Ostróda

Czy miasto Ostróda jest przyjazne dla osób niewidomych i niedowidzących?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak widzą świat osoby niedowidzące? Łatwo jest sobie wyobrazić, że można mieć zamazany bliższy lub dalszy plan. Co z resztą schorzeń? Zawężenie pola widzenia. Widzenie cząstkowe. Zamglone widzenie. Nieostry i zniekształcony obraz. Nierozpoznawanie części barw. Nadwrażliwością na światło. Utrata kontrastu.
Na przykład u osoby prawidłowo widzącej pole widzenia wynosi około 180 stopni w poziomie i 160 stopni w pionie. A gdy w skutek choroby zawęzi się do 80 stopni, albo tylko 30? Jak wtedy wyminąć ustawiony na chodniku potykacz, gdy się go po prostu nie widzi? Przejść wieczorem przez przejście dla pieszych. Wejść na schody, których kolor zlewa się z otoczeniem?

Pomysł na ten materiał zaczął się od niefortunnie ustawionego przez nas potykacza. Tak, tak – przyznajemy się bez bicia. Ale dzięki temu nauczyliśmy się czegoś nowego! Okazuje się, że są proste patenty w przestrzeni publicznej, które osobom niedowidzącym mogą bardzo pomóc. Wystarczy mieć odrobinę świadomości i uważności na innych 😊
Za rozmowę dziękujemy Polski-Związek-Niewidomych-Koło-Ostróda i Jan Andrzej Otremba

——————————————————-
📣 Możecie też nas wspierać na platformie Patronite http://www.patronite.pl/RzeczJasna
Za dotychczasowe wsparcie z całego serca dziękujemy 💛
RzeczJasna tworzymy z Wami i dla Was!
Jesteśmy też na:
💡 FACEBOOK http://www.facebook.com/simrzeczjasna
💡 INSTAGRAM http://www.instagram.com/simrzeczjasna
💡 [email protected]
💡 http://www.simrzeczjasna.pl