fbpx

RzeczJasna TV

Internetowa Telewizja Społeczna

OSIEDLE PLEBISCYTOWE
Historia Ludzie Ostróda

OSIEDLE PLEBISCYTOWE

Osiedle Plebiscytowe ma długą historię. A wiecie, że na jego terenie w latach 1912-1913 istniało lotnisko? Po pierwszej wojnie światowej zostało zamknięte, a na jego miejscu powstało osiedle, ktore wówczas nazywało się Pausensiedlung. Niektóre ulice nosiły nazwy niemieckich asów lotnictwa poległych w I wojnie światowej. Na przykład Perska nosiła imię Manfreda Richthofena, Pauzeńska – Maxa Immelmanna, Kochanowskiego – Oswalda Boelcke zaś Leśna – Otto Parschaua.
Zawirowania wojenne sprawiły, że ludzie musieli opuszczać swoje domy i rodzine strony. Autochtoni uciekali na zachód. Nowi mieszkańcy przybywali w Kresów Wschodnich. Również z Mazowsza. W historii osiedla zaczął się nowy etap. Mieszkańcy Ostródy różnie nazywali te tereny – a to Nowosiółki, a to Osiedle Jeziorne lub Kolonia Witosa, Osiedle „za gorzelnią”.
W 1979 roku uchwałą Rady Narodowej ustalono granice oraz jedną oficjalną nazwę – Osiedle Plebiscytowe – na pamiątkę Plebiscytu na Warmii i Mazurach 1920 roku.
Każde miejsce ma swoją hstorię. A tworzą ją ludzie, którzy tam mieszkają.
Jak się żyło na Osiedlu Plebiscytowym? Opowiadają jedni z najstarszych mieszkańców. Posłuchajcie.

#PROO 3: Materiały Telewizji RzeczJasna powstają dzięki finansowaniu z Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *