Miejsce początku

Przechodząc przez charakterystyczną dla pejzażu miasta XIX bramę przekraczamy portal do innego świata. Wchodzimy do wieczności. Większości z nas cmentarz kojarzy się z czymś ostatecznym. Ze śmiercią i rozkładem. A tak naprawdę to miejsce początku. Tu zaczyna się nowa opowieść, w której wprawdzie ludzie już przeminęli ale pozostała pamięć o nich i miejsce. I na nas kiedyś przyjdzie czas. Miejsce pozostanie. Trwały ślad, który nas przeżyje. Od nas zależy w jakim stanie go zostawimy.
Stary ostródzki cmentarz nazywany Polską Górką towarzyszy nam od wieków. Znajdują się tu nagrobki ludzi różnych wyznań – są macewy żydowskie, nagrobek masoński, pomnik ostródzkiego pastora Gustawa Gizewiusza. Ta zielona wyspa pośrodku miasta jest miejscem nostalgii i zadumy. Czas wstrzymał tu oddech.
Nadając początek nowej opowieści możemy oddać hołd pamięci tych, co byli tu przed nami, ale też zadbać o pamięć o nas samych….

Materiał powstał dzięki finansowaniu z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
☑ SUBSKRYBUJ: https://www.youtube.com/simrzeczjasna
Znajdziesz nas również na:
☑ FACEBOOK: https://www.facebook.com/simrzeczjasna/
☑ INSTAGRAM: https://www.instagram.com/rzeczjasna/
☑ TWITTER: https://twitter.com/rzeczjasna
✉KONTAKT DO NAS: [email protected]
☛ Magazyn RzeczJasna www.rzeczjasna.ostroda.pl