Laboratorium Historii. Ostróda – miasto błękitnych i zielonych przestrzen. Odc.3 – Polska Górka

Polska Górka – zielone płuca miasta. Teren o znaczeniu przyrodniczym, historycznym, kulturowym. Tu znajduje się najstarszy cmentarz komunalny w mieście, tu leży wielu znanych, i zupełnie nieznanych nam dziś dawnych mieszkańców miasta. Budowali to miasto.
Na przełomie XIX i XX wieku Polska Górka leżała na terenie szybko rozwijających się przedmieść – Pausenvorstadt, w rejonie dzisiejszej ulicy Gizewiusza oraz Senden Vorstadt w strefie zbiegu dzisiejszych ulic Olsztyńskiej i Polnej. Oprócz cmentarz, tuż obok znajdowały się pierwsze ostródzkie koszary Bergkaserne.
Jak jest dziś? Cień dawnej świetności przypominają aleje wiekowych drzew, pozostałości schodów, tarasów, resztki nagrobków.
Teren od wielu lat czeka na mądrych włodarzy, którzy zrozumieją jak ważne byśmy takie miejsca przekazali następnym pokoleniom w jak
najlepszym stanie.
Opowiada Wiesław A. Skrobot

Tym cyklem wspieramy stowarzyszenie ARS et LIBER, które ze względu na pandemię nie mogło zrealizować projektu wycieczek przyrodniczo – historycznych „Tu mieszkamy, wiec chronimy to, co mamy”, współfinansowanego przez Gminę Miejską Ostróda. Takie czasy, że trzeba sobie pomagać.
#OstródaMiastoBłękitnychiZielonychPrzestrzeni
#LaboratoriumHIstorii

Muzyka:
Kevin MacLeod: Danse Macabre – Busy Strings – na licencji Creative Commons Attribution (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Źródło: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100556
Wykonawca: http://incompetech.com/