fbpx

RzeczJasna TV

Internetowa Telewizja Społeczna

Kim byli SMOLARZE, BUDNICY, WĘGLARZE? Czy znasz DAWNE LEŚNE RZEMIOSŁA? Jak żyli LUDZIE LASU? #42
Las

Kim byli SMOLARZE, BUDNICY, WĘGLARZE? Czy znasz DAWNE LEŚNE RZEMIOSŁA? Jak żyli LUDZIE LASU? #42

Nieoceniony Dr Wiesław A. Skrobot, archeolog i regionalista, od lat wędruje po okolicznych lasach, polach. I jak nikt inny potrafi odnaleźć ślady dawnych osad i ludzkiej działalności. Dziś pokaże jak je rozpoznawać i zdradzi kilka sekretów naszych lasów. Warto posłuchać i podążyć ich szlakiem. A czas temu sprzyja. Kiedy opadną liście z drzew las uchyla rąbka swoich tajemnic….
… Dawno dawno temu, las znajdujący na terenie obecnego Nadleśnictwa Stare Jabłonki, w okolicach Ostródy, był częścią wielkiego kompleksu leśnego sięgającego aż po Litwę. Nazywany był ostródzką puszczą lub ostródzką knieją. Mieszkały tu głównie plemiona pruskie, które korzystały z dobrodziejstw lasu. Jednak pierwsze wykorzystanie lasu na skalę przemysłową nastąpiło wraz z pojawieniem się osadników przybyłych po przejęciu tych terenów przez Zakon Krzyżacki. W tym okresie zaczęło się przemysłowe wykorzystanie lasu – produkty takie jak smoła, potaż (niezbędny do wyrobu szkła), węgiel drzewny, ruda darniowa do wyrobu żelaza, dziegć, żywica (wykorzystywana do produkcji kalafonii i terpentyny). Rozwijało się rzemiosło oparte na surowcu drzewnym: ciesielstwo, bednarstwo, kołodziejstwo, meblarstwo oraz bartnictwo oparte na hodowli dzikich pszczół.
❓Czy wiecie, że… Z lasu też pochodziły barwniki do farbowania strojów i sprzętów? Z borówek wygotowanych z dodatkiem ałunu uzyskiwano kolor niebieski, zaś przyciemniano go w różnych tonacjach poprzez dodanie do niego galasów dębowych. Czerwone barwy dawały owoce trzmieliny i kaliny, zaś żółtą kora dzikiej jabłoni, topoli i wiązu. Czarną farbę zapewniały niedojrzałe owoce tarniny, a z kolei suche owoce moczone w mydlanej wodzie pozwalały uzyskać barwnik bladoniebieski.
#PokochajSwójLas #leśnerzemiosła #dawneleśnerzemiosła #ludzielasu #leśneosady #śladyosadnictwa #archeologia #leśnetajemnice
———————————————–
KOMENTUJCIE.
Tworzymy z Wami i dla Was❤️
Jesteśmy też na:
YOUTUBE www.youtube.com/simrzeczjasna
INSTAGRAM www.instagram.com/rzeczjasna

Możecie też nas wspierać na serwisie Patronite www.patronite.pl/rzeczjasna
Za dotychczasowe wsparcie z całego serca dziękujemy ❤️