fbpx

RzeczJasna TV

Internetowa Telewizja Społeczna

KAMIENIE MILOWE PAMIĘCI - W STULECIE PLEBISCYTU 1920 ROKU
Dla oka i ucha Historia Ostróda Rozmowy

KAMIENIE MILOWE PAMIĘCI – W STULECIE PLEBISCYTU 1920 ROKU

Zapraszamy Was w podróż do roku 1920. Wspólnie z Wiesław A. Skrobot mierzymy się z tym jak dziś, w 100. Rocznica Plebiscytu na Warmii i Mazurach opowiadać o tym wydarzeniu. Jak wyglądała wtedy Ostróda, jak te wydarzenia odbierali mieszkańcy miasta i okolic. Dlaczego głosowano tu tak, a nie inaczej.
Dziś nie szukamy wygranych i przegranych. Stulecie tego wydarzenia to jest czas żeby dokonać pewnej zmiany myślenia. Próbujemy spojrzeć na wydarzenia plebiscytu 1920 roku jako na element wielkiej polityki, w którą ówczesne społeczeństwo naszego regionu zostało uwikłane.
To dziś 100 lat od 11 lipca 1920 r., „od plebiscytu nakazanego Traktatem Wersalskim 1919 r., od referendum, które zadecydowało o przynależności państwowej ziem wschodniopruskich. Na temat tego wydarzenia napisano już bardzo wiele. Powstały mnogie opracowania, opublikowano wybory źródeł, zorganizowano setki konferencji i seminariów, a także wieców i manifestacji. Mimo zmian kulturowych, do których doszło w ciągu ostatnich kilkunastu lat transformacji, lipcowy plebiscyt ciągle pozostaje nierozstrzygniętym moralnie wątkiem polskiej historii” (jak pisał 8 lat temu Wiesław Skrobot).
Zapraszamy Was w podróż …..
———————————–
#PROO 3: Materiały Telewizji Rzeczjasna powstają dzięki finansowaniu z @Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *