fbpx

RzeczJasna TV

Internetowa Telewizja Społeczna

Kim jesteśmy?

RzeczJasna TV to telewizja społeczna – tworzona przez społeczników i  dla społeczników i ludzi z organizacji pozarządowych, inicjatyw społecznych, edukacyjnych i kulturalnych. Pierwsza całkowicie społeczna i obywatelska internetowa telewizja lokalna na terenie Ostródy i powiatu ostródzkiego.

 

Telewizja dla NGOsów, aktywistów i ludzi kultury

Od dziś mamy swoje miejsce, swoje niezależne medium, które pomoże zaistnieć w szerszej świadomości społecznej.

Telewizja będzie się skupiać na tematach, które choć ważne, nie zawsze przebijają się do głównego nurtu w lokalnych mediach.

To miejsce dla promocji działań także Twojej organizacji. Piszcie, informujcie nas o Waszych inicjatywach, problemach, pomysłach. Przyjedziemy z kamerą, nakręcimy o Waszych organizacjach reportaże i newsy.

Udostępnimy także innym mediom większość naszych materiałów na licencji Creative Commons z uznaniem autorstwa!

Telewizja społeczna

W Telewizji RzeczJasna od samego początku, czyli już od prawie 4 lat kręcimy filmy, które nie tylko opowiadają o tym co dzieje się w naszym mieście i regionie, ale też takie, które motywują, zachęcają do działania i inspirują.

Staramy się, żeby, w zasadzie każdy nasz materiał, wywiad czy komentarz do aktualnych wydarzeń, służył lepszemu zrozumieniu otaczającego nas świata. I jego zmianie – na lepsze. Od narzekania wolimy pokazywanie rozwiązań. Wyłuskujemy pozytywne akcje, pokazujemy osoby, które działają dla wspólnego dobra – z pasji, z potrzeby serca. Opowiadamy zwykłe ludzkie historie. Słuchamy. Pomagamy. Odkrywamy pozytywne strony Ostródy. W końcu dobre historie mają moc zmieniania świata. Nie wierzycie?

To tylko trzy przykłady krótkich filmów, które zmieniły na lepsze kawałek świata:

Bezdomni znów mają dom – w marcu 2017 roku nakręciliśmy mini reportaż „Samochód; Komórka; Klatka” o osobach bezdomnych z ostródzkiego dworca. Cztery różne osoby, różne, trudne ludzkie historie.  Wśród nich historia Mirki i Marka, bezdomnej pary mieszkającej w samochodzie. W grudniu 2017 odwiedziliśmy ich w przyznanym im mieszkaniu komunalnym. Rok temu wzięli ślub. Ich życie nadal nie jest proste, ale na pewno łatwiejsze.  Tamten reportaż obejrzało prawie 2,5 tys. osób. Dołożyliśmy małą cegiełkę do zmiany na lepsze czyjegoś świata.

Pamięci Hansa Hellmuta Kirsta. Wspólnie z Adrianem Godlewskim przygotowujemy cykl „Laboratorium Historii” poświęcony naszemu miastu i regionowi. Całkiem niedawno postanowiliśmy przypomnieć postać Hansa Hellmuta Kirsta, urodzonego w Ostródzie, ale w dużej mierze nieznanego tu niemieckiego pisarza, autora ponad 50 książek, które zostały przetłumaczone na trzydzieści języków.  Szczególna wartość jego prozy to osobiste rozrachunki z mrocznymi czasami nazizmu. Materiał wyemitowaliśmy 5 grudnia na naszym Facebooku.  Post z filmem dotarł do prawie 10 000 odbiorców! 12 grudnia tablica poświęcona pamięci autora wróciła z piwnic MABAKu przed dom na ulicy Sienkiewicz, w którym Kirst się urodził. Nie twierdzimy, że to nasza zasługa. Ale z pewnością nasza opowieść się do tego przyczyniła

  • Staramy się być otwarci na inne punkt widzenia. Rozmawiać, nawet jeśli zupełni się z kimś nie zgadzamy. Rozmawiać obrazem. I tak powstał film o rzece Drwęcy wijącej się leniwie w granicach miasta i o naddrwęckich błoniach, odciętych od Ostródy tak wytęsknionym wiaduktem. Zapomnianej. Dzikiej. Pięknej. Ten film nakręciła piekielnie zdolna dziewiętnastolatka! Natalia Stachowicz. Z taką pasją i czułością filmy może robić tylko ktoś, kto tu mieszka i kocha to miejsce. Ten film na Facebooku i Youtubie w sumie dotarł do ponad 8 000 osób!

Przeprawie cztery lata naszej działalności wyprodukowaliśmy prawie 400 filmów! Dlaczego to robimy?  Bo kochamy miejsce, w którym mieszkamy. Bo dzieje się tu tyle ciekawych rzeczy, działa tak wielu wspaniałych ludzi, o których warto i trzeba głośno opowiadać. Dlatego wciąż powiększamy nasz zespół, dokupujemy sprzęt i kręcimy dobre historie. Wierzymy w ich pozytywną moc.

Ale dobre historie same się nie nakręcą! Jeśli tak jak my wierzycie w ich siłę wejdźcie na stronę: WSPIERAM! i zobaczcie, jak możecie nam pomóc.

Misja edukacja

Telewizja RzeczJasna to nie tylko producent materiałów video.

Misją telewizji społecznej jest także edukacja medialna młodego pokolenia.
Staramy się aby dzięki naszym działaniom młodzi potrafili  świadomie,
odpowiedzialnie i krytycznie korzystać i tworzyć przekazy medialne.

W naszej telewizji część programów przygotowują młodzi dziennikarz – zobacz więcej w sekcji „MŁODZIEŻÓWKA„.

Współpracujemy także ze szkołami, które są zainteresowane realizacją zajęć z edukacji medialnej dla swojej młodzieży.

Telewizja społeczna

Posłuchaj naszej historii

W 2018 r. Telewizja RzeczJasna za swoje działania otrzymała nagrodę Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.